A Day of Praise menu

Om / About

A Day of Praise (ADOP) er arrangeret af den kristne musikforening A Day of Praise. Foreningen er en selvstændig uafhængig musikforening med en bestyrelse af kristne, der har en kærlighed til Kristus, musik og mission. A Day of Praise er en af de to største kristne musikfestivaler i Danmark!

Vi startede i 2014, så dette års festival, der afholdes den 23. september, vil være vores fjerde. Vi er begejstrede for, at vi i år kan byde jer velkommen til festivalen.

ADOP er en én dags festival, og vi ønsker, at ADOP skal være et sted, hvor mennesker møder nye venner, hvor mennesker mødes af Gud og kommer til at høre masser af god kristen musik!

Festivalpladsen er beliggende i DGI-Byen i København kun få hundrede meter fra Københavns Hovedbanegård.

English:

A Day of Praise (ADOP) is arranged by the music mission charity “The A Day of Praise association”, an independent association comprised of Christians with a love for Christ, music and mission. We are one of the two largest Christian music festivals in Denmark.

We started in 2014, so this year’s festival will be our 4rd. We’re thrilled to welcome you to this year’s festival.

ADOP is a one day festival and we wish for ADOP to be a place where people meet new friends, where people meet God and, of course, get to hear lots of great Christian music!

The festival site is situated at DGI-Byen, in the heart of Copenhagen just a few hundred meters from the Copenhagen Central Station.

 

Festivalledelsen / leadership:

Peter Carlsen – Formand, Festival ledelse & booking. E-mail: peter@adop.dk

Sofus Chammon – Næstformand, Web & produktion. E-mail: sofus@adop.dk

Michael West – Kommunikation. E-mail: michael@adop.dk

Rasmus Storgaard – Fundraising. Band host, Økonomisk controller.

Ronni Lystgaard Pihl – Fundraising, Korrektur- & Kommunikationsopgaver

Karina Lakjer Carlsen  – Kasserer. E-mail: kasserer@adop.dk

Nøglemedarbejdere uden for bestyrelsen/ Key members of our staff. 

Enok Bjerkstad – Stage Manager, Technical adviser. E-mail: enok@adop.dk

Anders Vestergård – Backline Manager, Technical adviser. E-mail: anders@adop.dk

Michael Bechmann – Music and band adviser to the board

Jacob Koefoed Bredtoft – Adviser to the board